Eesti teatri aastaauhindade nominendid on selgunud!

Eesti teatri aastaauhinnad antakse üle rahvusvahelisel teatripäeval 27. märtsil  Rahvusooperis Estonia.

Auhinnaga kaasneb klaasikunstnik Ivo Lille loodud Theodori silm, mida rahastab Kultuuriministeerium ja rahaline preemia, mida rahastab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.

Otseülekannet on võimalik jälgida ETVs!

Eesti teatri aastaauhindade nominendid on:

LAVASTAJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
Nominendid:
* Andres Noormets – lavastused „Deemonid“ (Vanemuine), „Mandel ja merihobu“ (Endla) ja „3 õde“ (Rakvere Teater)
* Lembit Peterson – lavastus „Joobnud“ (Theatrum)
* Raivo Trass – lavastus „Viimase öö õigus“ (Rakvere Teater)
* Juhan Ulfsak – lavastus „Kadunud sõbra juhtum“ (Teater NO99)
* Ingomar Vihmar – lavastus „Zebra“ (Tartu Uus Teater)
 
KUNSTNIKU AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
Nominendid:
* Vladimir Anšon, Reet Aus, Gleb Filštinski – kujundus lavastusele „Igatsus“ (Tallinna
Linnateater)
* Reet Aus, Mikk-Mait Kivi, Oliver Kulpsoo – kujundus lavastusele „Millest me räägime, kui me
räägime armastusest ehk Barbarella“ (Von Krahli Teater)
* Lilja Blumenfeld, Rene Liivamägi, Sander Põldsaar – kujundus lavastusele „Joobnud“
(Theatrum)
* Pille Jänes – kujundused lavastustele „Brand“ (VAT Teater), „Surnud hinged“ (Tallinna
Linnateater) ja „Keskmängustrateegia“ (Eesti Draamateater)
* Aigars Ozolinš – kujundus lavastusele „Meie aja kangelane“ (Endla)
 
MEESPEAOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
Nominendid:
* Pääru Oja – Billy lavastuses „Hõimud“ ja Willem lavastuses „Vennas“ (mõlemad Eesti
Draamateater)
* Indrek Ojari – Lennie lavastuses „Hiirtest ja inimestest“ (Tallinna Linnateater)
* Tambet Seling – Adam lavastuses „Eedeni aed“ (Endla)
* Ivo Uukkivi – Brand lavastuses „Brand“ (VAT Teater)
* Priit Võigemast – Tšitšikov lavastuses „Surnud hinged“ (Tallinna Linnateater) ja osatäitmine lavastuses „Muuseas: ma armastan sind“ (Teater NO99)
 
NAISPEAOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
Nominendid:
* Marin Mägi-Efert – Olga lavastuses „3 õde“ (Rakvere Teater)
* Anne Reemann – Varvara Pavlovna lavastuses „Igatsus“ (Tallinna Linnateater)
* Külliki Saldre – Francesca Johnson lavastuses „Madisoni maakonna sillad“ (Vanemuine)
* Garmen Tabor – osatäitmine lavastuses „Hääled“ (Theatrum)
* Karin Tammaru – Saara lavastuses „Mandel ja merihobu“ (Endla)
 
MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
Nominendid:
* Henrik Kalmet – Tom lavastuses „Imede aasta“ (R.A.A.A.M), Carlos, Georg lavastuses
„Harakale haigus ...“ (Tallinna Linnateater) ja Luukas lavastuses „Varesele valu ...“ (Eesti
Draamateater)
* Lauri Lagle – osatäitmine lavastuses „Kadunud sõbra juhtum“ (Teater NO99)
* Ain Lutsepp – polkovnik, Alehhin, 1. välgutaja lavastuses „Keskmängustrateegia“ (Eesti
Draamateater)
* Gert Raudsep – osatäitmised lavastustes „Mu naine vihastas“ ja „Tõde, mida ma olen igatsenud“
(mõlemad Teater NO99)
* Tarmo Song – Gabriel lavastuses „Joobnud“ (Theatrum)
 
NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
Nominendid:
* Ines Aru – Maryjohnny Rafferty lavastuses „Üks pealuu Connemaras“ (Rakvere Teater)
* Kaie Mihkelson – Mamma lavastuses „Vennas“ (Eesti Draamateater)
* Liina Olmaru – Linda lavastuses „Joobnud“ (Theatrum)
* Külli Teetamm – Val lavastuses „Armastus ja raha“ (Tallinna Linnateater)
* Katariina Unt – Agnes lavastuses „Brand“ (VAT Teater)
 
ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND
Žürii: Heidi Aadma, Riina Oruaas, Reet Weidebaum, Siret Paju, Sven Karja
Nominendid:
* Martin Algus „Väävelmagnooliad"
* Eero Epner „Esimene lugemine: Ministri viimased päevad"
* Indrek Hargla „Testamenditäitjad"
* Piret Jaaks „Näha roosat elevanti"
* Mari-Liis Lill ja Paavo Piik „Varesele valu..." ja „Harakale haigus..."
* Andra Teede „Estoplast"
 
SÕNALAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE AUHIND
Žürii: Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill, Ardo Ran Varres
Nominendid:
* Hendrik Kaljujärv – muusikaline kujundus NO99 lavastusele "Kadunud sõbra juhtum"
* Ove-Kuth Kadak – muusikaline kujundus Tallinna Linnateatri lavastusele "Armastus ja raha"
* Von Krahli trupp, Jakob Juhkam, Ott Kartau – originaalmuusika lavastusele "Barbarella"
* Toomas Lunge – originaalmuusika lavastustele "Üle linna Vinski" ja "Karid ja kõrgused"
 
2 MUUSIKAAUHINDA
Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk
Nominendid:
* Jassi Zahharov – Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse
eest Tubina ooperis "Reigi õpetaja" (Teater Vanemuine)
* Hanna-Liina Võsa – Christine'i tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest
Lloyd Webberi muusikalis "Ooperifantoom" (Teater Vanemuine)
* Arne Mikk – Paul Hindemithi ooperi "Pikk jõulueine" haarava ansamblitööga lavastuse eest
(Rahvusooper Estonia)
* Veronika Portsmuth ja Reeda Kreen – Helena Tulve kammerooperi "It Is Getting So Dark"
tundliku muusika- ja lavatõlgenduse eest (MTÜ Nordart Group Ühing)
* Lavastusmeeskond, orkester ja trupp – muusikateatri žanripiire laiendava algupärase
ühisloomingu ja veenva lavalise teostuse eest Marianna Liigi ja Sander Mölderi ooperis "Korduma
kippuvad küsimused" (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia)
 
BALLETIAUHIND
Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis
Nominendid:
* Sergei Upkin – osatäitmised lavastustes "Medea" (lason) ja "Uinuv kaunitar" (Prints) (Eesti
Rahvusballett)
* Luana Georg – osatäitmised lavastustes "Medea" (Medea) ja "Uinuv kaunitar" (Aurora) (Eesti
Rahvusballett)
* Alena Shkatula – osatäitmised lavastustes "Medea" (Medea) ja "Uinuv kaunitar" (Aurora) (Eesti
Rahvusballett)
* Jonatan Davidsson – osatäitmised lavastustes "Uinuv kaunitar" (Prints) ja "Pähklipureja"
(Prints) (Eesti Rahvusballett)
 
TANTSUAUHIND
Žürii: Heili Einasto, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Leenu Nigu
Nominendid:
* Ruslan Stepanovi "Klapp" – isikupärane, mitmekihiline, liikumis- ja kehapõhine koreograafia
kolmele omanäolisele tantsijale (Tallinna Tantsuteater)
* Mari-Liis Eskussoni "Vägisi" – huvitav ja jõuline keha liikumiste eksponeerimine
debüütlavastuses tantsijate pingestatud dueti kaudu (Sõltumatu Tantsu Ühendus)
* Kenneth Flak ja Külli Roosna „Blood Music“ – eksperiment helide ja soolotantsija füüsiliste
tegevuste omavaheliste seoste uurimiseks eksistentsiaalsete ideede kaudu (Sõltumatu Tantsu
Ühendus)
* Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik "...and Blue" – läbinisti eestimaine teos, mille kunstiline küpsus
on saavutatud tihedas koostöös muusikute, valguskunstniku ning isikupäraste tantsijatega (Fine 5 ja
Vaba Lava)
 
REET NEIMARI nimeline KRIITIKAAUHIND
Nomineerib Eesti Teatriliidu juhatus
Nominendid:
* Kadi Herkül – retsensioonide eest Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriportaalis.
* Madli Pesti – asendamatu välisteatri vahendaja, lisaks avaldanud kriitikaartikleid kodumaisest
teatrist, kajastades nii sõna- kui tantsuteatrit.
* Ott Karulin – Eesti teatri järjepideva ja tundliku kajastamise ning teatrikriitika žanrilise
mitmekesistamise eest.
* Alvar Loog – järjepidev teatrikriitik, kellel õnnestus tekitada elav ning vastukaja pälvinud arutelu
teatri ja performance’i piiridest.
* Pille-Riin Purje – 2014. aasta jooksul erinevates meediakanalites ilmunud retsensioonide eest.
 
ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND
Tunnustab erinevaid etenduskunste (sõna-, muusika-, balleti-, multimeediumi- ja tantsuteatrit) põimivaid lavastusi, mis oma otsingulisuses avardavad teatrikunsti väljendusvahendeid.
Žürii: Ott Karulin, Madli Pesti, Alvar Loog, Auri Jürna, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Enn Suve
Nominendid:
* Hendrik Kaljujärv – kammerlik meeliköitev lavastus “Rising Matter” (Kanuti Gildi SAAL)
* Labürintteatriühendus G9 – kaasavad ruumirännakud “Heleaines” ja “Mõtteaines” (mõlemad
Tartu Uus Teater)
* Kinoteater – leidlikud katsed ühendada sotsiaalse närviga originaaldramaturgiat meelelahutusliku
lavalise vormiga
* kadrinoormets – kompromissitud otsingud lavastustes “Siseturism” (Rakvere Teater), “darks in
blues” (Augusti TantsuFestival) ja “procedure of beauty“ (Sõltumatu Tantsu Lava)
 
RAHEL OLBREI nimeline AUHIND
Professionaalse balletikunstiga tegelevale lavastaja/koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikemaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval.
Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis
Nominendid:
* Ülo Vilimaa – Vanemuise peaballettmeister, balletisolist, koreograaf ja balletijuht
* Rufina Noor – Vanemuise balletisolist, pedagoog ja repetiitor
* Viktor Fedortšenko – Estonia balletisolist, Tallinna Balletikooli pedagoog ja Eesti Rahvusballeti
repetiitor
 
SALME REEGI nimeline AUHIND
Kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest.
Žürii: Kirsten Simmo, Eva-Liisa Linder, Silvia Soro, Katri Pekri, Taavi Tõnisson
Nominendid:
* Helen Rekkor – tervikliku lavastajatöö eest varjuteatrilavastuses "Üle vee" (Vaba Lava).
* Ajjar Ausma, Helen Reitsnik, Päär Pärenson ja Tiina Mölder – autorsuse ja esituse eest
vaatajaid kaasavas tantsulavastuses "Käik" (Zuga ühendatud tantsijad / Sõltumatu Tantsu Lava).
* Sandra Lange – fantaasiaküllase lavastaja- ja kunstnikutöö eest mustkunsti ja visuaalteatri
elemente siduvas lavastuses "Võlupood" ( NUKU Teater).
* Polina Stružkova – lavastajatöö eest põlvkondade üleseid väärtusi toetavas atmosfäärilavastuses
"Poiss, kes ei kartnud midagi" (Vene Teater).
* Leino Rei – tundliku lavastajatöö eest tajudega mängivas lavastuses "Siil udus" (Tartu Uus
Teater).
 
LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root
Nominendid:
* Malle Kaalep – värvija. Detailitäpse, professionaalse töö eest, mida hindavad kõrgelt nii eesti kui
välismaa kunstnikud ning mis on muutunud omaette kvaliteedimärgiks terves Eesti teatris.
(Rahvusooper Estonia)
* Reigo Tammjärv – pealavameister. Loominguliselt ja insenertehniliselt keerulisi lahendusi
nõudva töö eest Teater NO99 lavastuste ettevalmistamisel ja rahvusvahelistes koostööprojektides.
(Teater NO99)
* Teet Ehala – lavastusala juhataja. Teatritundliku meeskonnajuhtimise ja lavakujundustele leidlike
lahenduste loomise eest. (Teater Ugala)
 
ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root
Nominendid:
* Kadri Tammiste – etenduse juht. Lavastuste kindlakäelise hoidmise eest: töökalt, täpselt,
nõudlikult, abivalmilt, sõnakalt ja naeratavalt. (Eesti Draamateater)
* Oliver Kulpsoo – valgustaja-tehnik. Lavastuste „Life Is Very Hard”, „Solarise needus” ja
„Millest me räägime, kui me räägime armastusest ehk Barbarella” välja toomise eest. (Von Krahli
Teater).
* Anu Konze – vanemgrimeerija. Kunstniku nimetuse vääriliste tööde eest teatris ja filmis ning
Linnateatri grimmiosakonna oskusliku juhtimise eest. (Tallinna Linnateater).
 
HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root
Nominendid:
* Heili Lindepuu – produtsent ja juhataja. Professionaalse eesti kaasaegse tantsu hoidmise ja
arendamise eest selle erinevates vormides ja väljundites, täites näilise kergusega suurt osa teatri
ameteid lavastuse idee sünnist kuni järelaruandluseni. (Tallinna Tantsuteater)
* Lea-Liisbet Peterson – trupijuht. Professionaalse töö eest trupijuhina, inimliku panuse eest
kollektiivi hinge ja südametunnistusena, kes säilitab rahu ka kõige keerulisemates olukordades, ei
talu silmakirjalikkust ega ülekohut ning annab vajadusel räbaldunud kunstnikuhingedele
psühholoogilist abi. (Rahvusooper Estonia)
* Malle Kuningas – maja perenaine. Teatrimajas nii olulise sooja õhkkonna hoidmise eest,
nõudlikkuse eest nii enese kui teiste suhtes, osates oma tagasihoidlikul moel nõuda ka kolleegidelt
korrektsust ja heaperemehelikku käitumist. (Teater Endla)


 2016. a III vooru esitatud taotluste vastused selguvad hiljemalt oktoobri teise nädala lõpuks

Meie missioon

Toetame kultuuri ning kultuuriehitiste rajamist ja renoveerimist rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja sihtotstarbelise jagamise kaudu

Loe rohkem Kultuurkapitali kohta