Ida-Virumaal jagati aastapreemiaid

30. detsembril anti Jõhvi konterdimajas toimunud 2017. aasta kultuuri- ja spordirahva tänüritusel üle Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupi tänupreemiaid parimatest parimatele.

Elutööpreemia

Eesti rahvatantsu traditsioonide hoidmise ja edendamise eest pälvis elutööpreemia legendaarne eesti keele õpetaja  Urve Kilk, kes tähistab sel aastal tähistab oma 80. sünnipäeva.

Urve Kilk elanud Ida-Virumaal kogu oma teadliku elu, mille on pühendanud eesti keelele, kultuurile ja rahvatantsule. Ta  on tänaseni eesti rahvatantsu õpetaja, eestluse hoidja ja rahvakultuuri tugisammas. Tema tantsuõpetusest on osa saanud lugematul arvul tantsijaid ja rühmi, veel täna on tema õpetada üks naisrühm üks segarühm, kaks tantsumemmede rühma ja 3 lasterühma.

Tema juhtida on aastate jooksul olnud nii ülevirumaalised kui üleriiklikud tantsupeod. Urve Kilk on ka Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi hinnatud tantsu- ja keelekonsultant ning kuulub üle-Eestilisse tantsujuhtidest KULLATERADE koosseisu.

Ta on toimetanud ja välja andnud erinevaid trükiseid: Ida-Virumaa tantsujuhtide loomeraamat „Ida-Viru tantsuvara“, "Kohtla-Nõmme tantsuelust läbi aegade", Kohtla-Järve eesti gümnaasiumi 90. juubelisünnipäeva puhul välja antud kooli ajalugu kajastav raamat, kus on kirjas nii eesti keele kui rahvatantsu hoidmine läbi aastakümnete ning Kohtla-Järve Järve Gümnaasium tantsupidusid kajastav trükis.

Ida-Virumaa Kultuuripärl 2017

Mitmekülgsete põnevate sportimisvõimaluste loomise eest Kiviõli Seikluskeskuses pälvisid preemia  Janek Maar ja Madis Olt. 

Janek Maar ja Madis Olt on arendanud Kiviõli Seikluskeskuse mitmekesiseks vaba aja veetmise meelispaigaks mitte ainult Ida-Virumaa ja Eesti elanikele, vaid ka kaugemalt tulnutele.

Suvistest spordisündmuste hulka kuulusid kindlasti juulis toimunud downhillvõistlust ja augustis Eesti kõige kõrgemal tasemel korraldatav motokrossivõistlus - 10. Kiviõli Motofestival, kus kokku võistles üle 400 võistleja 22 riigist. Sellest võistlusest on aastatega saanud Eesti motospordi tunnusüritus. 2017. aasta talve tipphetk oli Kiviõli tuhamäel peetud lumelaua ja freestyle suusatamise Slopestyle Eesti meistrivõistlused. 

Aastapreemiad

  • Küllike Šapovalov  - tulemusliku vokaalmuusikaalase tegevuse eest

Jõhvi Põhikooli muusikaõpetaja Küllike Šapovalov juhendab lisaks tavatundidele kõiki Jõhvi Põhikooli koore, nii mudilas-, poiste- ja lastekoori, kes kõik osalesid ka 2017. a suvel koolinoorte laulu- ja tantsupeol.

Lisaks kooridele juhendab Küllike kooli lauluansamblit, ta panustab aktiivselt kooliellu ning erinevatesse kooliüritustesse. Hea meelega osaleb lastega erinevatel laulukonkurssidel. Väljaspool kooli juhendab Jõhvi Kultuuri- ja huvikeskuses kolme lauluringi alates lasteaialastest. Vajadusel aitab erialaselt Kirderannikukoori ning laulab Tammiku segaansamblis.

  • Natalia Tšikul - eduka teatrialase tegevuse eest

Natalia Tšikul on Kiviõli harrastusteatri Otpad kunstiline juht, näitleja ja juht. Tema juhtimisel on teater jõudnud kõige kõrgema harrastusteatri arengu tippu, mida kinnitab rohkearvuline publik ja kõrged autasud riiklikelt festivalidelt. 2013.aastal esindas teater Eestit Monaco Ülemaailmsel Harrastusteatrite festivalil, mis on kõrgeim auhind, mida harrastusteatrimaailm võib pakkuda. 

Sel aastal osales teater rahvusvahelisel harrastusteatrite festivalil Leedus, kus festivali žürii tunnustas trupi kõrget kunstilist taset ja näitlejameisterlikkust. 

Novembris 2017 valiti teater XV Harrastusteatrite festivalile Samuel Becketti lavastusega „What Where“, mis toimub jaanuaris 2018.a. 

  • Aarne Hanni - Aastapreemia silmapaistva ja viljaka loometöö eest

Aarne Hanni on 2017. aastal oma näitustel eksponeerinud maalikunsti, klaasikunsti ja keraamikat ning aktiivselt kaasanud teisi kunstnikke ühistegevusse. Tema säravaim etteaste sel aastal oli tema 50. aasta juubelile pühendatud personaalnäitus Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumi Valges Saalis. Kokku oli tal 2017. aastal 15 näitusetegevust.  

Aarne Hanni töötab Kohtla-Järve Kunstide Koolis, on Kohtla-Järve Kunstnike Ühenduse asutajaliige ja juhatuse esimees.

  • Elviira Sidorova - tulemusliku raamatukogualase töö ja Eesti kultuuri tutvustamise eest Sillamäel 

Sillamäe Keskraamatukogu on direktor Elviira Sidorova juhtimisel kujunenud tõeliseks kogukonna keskuseks, kus leiavad tegevust nii noored kui vanad. Raamatukogu juures tegutsevad fotograafide, luuletajate ja eesti keele klubi. Korraldatakse õpitubasid käsitööhuvilistele. Igal sügisel toimub huvitav ürituste sari „Elav klassika“, kus osaleb suur hulk erinevas vanuses lapsi.

Elviira Sidorova on ka Virumaa kirjandusauhinna žürii liige. Ta on tutvustanud Eesti raamatukogude tegevust Ukrainas ja Venemaal toimunud konverentsidel. Ta peab väga oluliseks eesti keele ja kultuuri tutvustamist läbi erinevate raamatukogu ürituste.

  • Taavi Toomel - maakonna spordielu edendamise eest 

Ta koordineerib sporditööd nii Iisaku kui Mäetaguse vallas. Mõlemas vallas on elav sporditegevus - korraldatakse palju erinevaid rahvaspordiüritusi, võistluseid ja turniire, kummaski on avatud suusa- ja rullirajad.

 2017. a. osalesid mõlema valla võistkonnad Eestimaa talimängudel ja valdade suvemängudel, kus mõlemad võistkonnad tulid esinelikusse. Sel aastal viidi esimest korda läbi kahe mõisa - Pagari ja Mäetaguse - jooks, kepikõnd ja rattasõit.

Taavi Toomel on aastaid juhtinud Alutaguse Koolispordi Ühingut ja 2017. a. kevadel valiti ta Eesti Koolispordi Liidu juhatusse.

  •  Anton Pratkunas - suure panuse eest liikumisvõimaluste mitmekesistamisel

Anton on liikumisharrastuse aktivist Narvas. Ta kannab hoolt Ida-Virumaa suurima jooksuürituse - Narva Energiajooksu ladusa korraldamise eest. Spordiklubi Motus juhatuse liikmena korraldab Narva jooksusarja, mis esitati Ida-Virumaa Spordiliidu juhatuse poolt Eestimaa Spordiliit Jõud „Aasta Tegijad 2017“ konkursile parima kohaliku spordisündmuse kategoorias.

Anton aitas 2017. aastal läbi viia ka Narva liikumisfestivali, Narva firmajooksu ja meremiilijooksu.

Ida-Virumaa preemiasaajad