Kirjarahva abimeetmed

Võidakse ju arvata, et erinevalt teistest loomeinimestest kirjanike elu ja toimetulekut eriolukord palju ei mõjuta. Nii see siiski ei ole. Ka kirjanike ja tõlkijate kalendris on esinemised ja reisid, suletud raamatupoodide tõttu võivad kirjastused edasi lükata teoste ilmumise jne. Seetõttu on neilgi põhjust kuni 30. aprillini taotleda Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitalist eristipendiumi.

Ka kultuuriministeeriumis on kirjandusnõuniku Asta Trummeli kinnitusel algatatud hulk abimeetmeid. Nende hulgast toon esile raamatute ostmise lisatoetuse raamatukogudele ja Eesti Lastekirjanduse Keskusele - sellest on abi nii raamatukogudel kui ka kirjastustel. (Lastekirjanduse keskuse kaudu saavad hiljuti valitud heade lasteraamatute hulgast uusi raamatuid programmiga „Lugemisisu“ ühinenud 89 rahvaraamatukogu.) Mis puutub autoritesse, siis on äärmiselt tervitatav ministeeriumi algatus tõsta autorihüvitusfondi eelarvet laenutushüvitise maksmiseks.

Enamik raamatukauplusi suleti mäletatavasti juba märtsi keskel, kuid kirjastustel alles läheb tõeliselt raskeks. Eesti Kirjastuste Liidu tegevjuhi Kaidi Urmeti hinnangul ei kompenseeri raamatute elav müük interneti kaudu selle ärajäämist raamatupoodides. Aprill toob ilmselt märtsist järsema läbimüügi kukkumise ning peagi algab suvine madalseis. Raamatute tiraaž kahaneb, võimalik, et osa jääbki välja andmata. Kaidi Urmet: „Tõsi, e-raamatute müük kasvas, kuid nende väikest osakaalu arvestades ei ole see tõus märkimisväärne.“ Kirjastused ootavad huviga, kuidas võtavad ostjad vastu peagi turule jõudvad audioraamatud. Ja tõesti, juba ongi käima lükatud audioraamatute katseprojekt koostöös digikultuuriaasta programmiga.

Hea sõnaga tuleb meenutada ka Tallinna keskraamatukogule e-raamatute soetamiseks antud lisaraha. Lisaeelarve raames võttis riigikogu vastu hulga seadusemuudatusi, sh e-raamatute ja e-väljaannete puhul käibemaksu alandamine 9%-le ning loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatus, mis võimaldab senisest suuremal arvul loovisikutel loometoetust taotleda ning millega kaasneb ka lisaraha.

Allikas: Sirp, 23.04.2020, autor Pille-Riin Larm, Sirbi kirjandustoimetaja.