Kultuurkapital ja ERR kuulutavad välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga ootab filmitootjatelt uute portreefilmide ideid.

Juba kolmandat korda toimuva konkursi eesmärk on luua laiale vaatajaskonnale mõeldud uusi dokumentaalfilme, mis portreteerivad Eesti silmapaistvaid kultuuriloojaid, teadlasi, sportlasi, ühiskonnaelu mõtestajad. Projekt soovib väärtustada eelkõige neid, kelle looming või tegevus on jätnud Eesti ühiskonda tunnetatava jälje ning kelle saavutusi omas valdkonnas võib lugeda märgilisteks. 

Film võib kirjeldada peategelase eluloo tähtsamaid sündmusi ning olla arhiivile ja intervjuudele toetuv, kuid oodatud on ka mängulisemad vormilahendused. Portreerida võib nii täies elujõus, juba tagasivaatavat kui lahkunud inimest.  

Konkursil võivad kandideerida kõik Eestis asutatud juriidilised isikud, kelle põhitegevusala on filmide tootmine. 

Esitada tuleb järgmised dokumendid:

  • peategelase valik ning põhjendus (1 lk)
  • režissööri suhe portreteeritavasse (1 lk)
  • filmi teema, kontseptsioon ja visuaalne nägemus (1-2 lk) 
  • stsenaarne plaan ehk treatment (3-5 lk) 
  • tootmise eelarve 
  • režissööri ja produtsendi CV 
  • projekti võimalik loominguline meeskond (operaator, monteerija, helilooja, toimetaja jne) 
  • peategelase või tema esindaja kirjalik nõusolek filmis osalemiseks
Ideid hindab ERR-i, EFI ja Kultuurkapitali esindajatest ning kahest sõltumatust kultuurivaldkonna eksperdist koosnev žürii. Arvesse võetakse nii valmiva filmi ideed, sisu kui ka teostatavust. Žürii valib välja kuni viis ideed.  Dokumentaalfilmide tootmist rahastavad Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Ühele filmile eraldatav toetus on kokku maksimaalselt 30 000 eurot. Portreefilmi pikkus on 55 minutit ja tootmine toimub ajavahemikus jaanuar – detsember 2019. 

Uusi filme esitletakse esmalt kinos ning seejärel jõuavad need 2020. aasta jooksul ETV ekraanile. Ideede esitamise tähtaeg ja koht: 15. oktoober 2018, portreefilm@err.ee

Esimese hooaja filmid Dolores Hoffmannist, Freddy Grenzmannist ja Kalju Komissarovist esilinastusid sel kevadel, filmid Rein Maranist, Tõnu Kõrvitsast ja Vello Salost jõuavad ekraanile sügisel ning kuus järgmist portreed on tootmisjärgus ja neid saavad televaatajad näha 2019. aastal.