Selgusid Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiate nominendid

Selgusid Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali 2022. aasta preemiate nominendid. Preemiakandidaadid valis välja žürii, kuhu kuulusid arhitektid Peeter Pere ja Kai Süda, disainerid Tõnis Vellama, Marit Ilison ja Kristjan Mändmaa ning arhitektuuriteadlane Epp Lankots ja arhitektuuriajaloolane Mait Väljas.


Preemiakandidaadiks sai esitada objekte, mis valmisid perioodil 21.08.2021–23.08.2022, samuti pikemaaegseid tegevusi ja silmapaistnud isikuid. Žürii esimehe Peeter Pere sõnul oli rõõmustav näha, et meie arhitektuurielu oma kõikides vormides on väga heal tasemel. "Hea arhitektuuri tunnuseks on, et suurus ei loe. Tõestuseks on kolm väga eriilmelist kontserdipaika Tallinnas, Viimsis ja Treski külas Setomaal. See näitab, et kui tellija usaldab arhitekti, sünnib nende viljakas koostöös meie kultuuripilti rikastav sündmus," selgitas Pere.

Arhitektuuripreemia laureaadid selguvad Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali ning Arhitektide Liidu, Sisearhitektide Liidu ja Maastikuarhitektide Liidu ühisel auhinnatseremoonial 28. jaanuaril 2023. Kultuurkapitali arhitektuuri valdkonna peapreemia ja elutööpreemia antakse laureaatidele üle Eesti Kultuurkapitali pidulikul tseremoonial järgmise aasta alguses.


Nominendid:

Eik Hermann – nomineeritud tegevuse eest arhitektuurimõtte edendamisel ja vahendamisel
Foto Rasmus Jurkatam

Näitus "Klaasimeistrid" 
Kuraator: Anne Ruussaar. Sisearhitektid: Kristi Prinzmann ja Anne Määrmann (Bob & Doko). Graafiline disain: Marje ja Martin Eelma (Tuumik Stuudio OÜ)
Foto: Kalle Veesaar

Näitus ja raamat "Rutiin ja plahvatus. Siim.Kreis.Ausing"
Näituse kuraator ja kataloogi koostaja: Triin Ojari. Kataloogi koostaja: Karin Paulus. Näituse ruumikujundajad: Raul Kalvo, Triin Kampus. Kataloogi ja näituse graafiline disain: Jan Tomson
Foto: Evert Palmets

Raamat "Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant"
Carl-Dag Lige, Marje Eelma
Foto: Marje Eelma

Loodusvilla Käbi
Mari Hunt, Arvi Anderson (b210)
Foto: Tõnu Tunnel

Loodusvilla Poku
Arhitektuur: Mihkel Tüür, Ott Kadarik, Aleksei Petrov (KTA). 
Sisearhitektuur: Kadri Tamme. Konstruktor: Laur Lõvi
Foto: Tõnu Tunnel

Sindlinahk – Vaksali jalakäijate sild ja tunnelid
Siim Tuksam, Sille Pihlak (PART)
Foto: Tõnu Tunnel

Treski Küüni välilava
Tomomi Hayashi, Jüri Nigulas (HG Arhitektuur)
Foto: Aigar Nagel

MUBA – Tallinna Muusika- ja Balletikool

Arhitektuur: Thomas Pucher, Marvi Basha (Atelier Thomas Pucher), Markus Kaasik, Helina Lass, Taavi Lõoke, Hanna-Liisa Mõtus, Andres Ojari, Siim Tiisvelt, Pirko Võmma (3+1 arhitektid). Sisearhitektuur: Ahti Grünberg, Tõnis Kalve, Kadi Karmann, Mari Põld, Ardo Hiiuväin, Kärt Hollo, Merje Karu (T43 sisearhitektid), Markus Kaasik, Hanna-Liisa Mõtus (3+1 arhitektid). Maastikuarhitektuur: Markus Kaasik, Helina Lass, Hanna-Liisa Mõtus, Siim Tiisvelt (3+1 arhitektid), Edgar Kaare, Laura Männamaa (TajuRuum)

Foto: Tõnu Tunnel


Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus
Arhitektuur: Joel Kopli (KUU arhitektid). Sisearhitektuur: Kristel Jakobson (Haka Disain)
Foto: Tõnu Tunnel

Tabasalu haridushoonete kompleks
Arhitektuur: Andro Mänd (Hoov AB), Pelle-Sten Viiburg (Doomino Arhitektid OÜ)
Tabasalu gümnaasiumi sisearhitektuur: Helen Oja, Raul Kalvo (HO Studio)
Tabasalu kooli sisearhitektuur: Raul Tiitus, Tarmo Piirmets (Pink);
Maastikuarhitektuur: Kaie Kuldkepp (Nüüd Arhitektid)
Foto: Tõnu Tunnel

Viimsi Artium
Siiri Vallner, Indrek Peil (Kavakava)
Foto: Tiit Mõtus

Võru Tervisekeskus
Autorid: Koit Ojaliiv, Liis Juuse, Johannes Madis Aasmäe. Sisearhitektuur: Birgit Palk, Tarmo Piirmets (Pink). Maastikuarhitektuur: Kristjan Talistu, Mirko Traks, Karin Bachmann (Kino Maastikuarhitektid)
Foto: Birgit Palk

Galerii