Selgusid Muusikapreemiad 2022 laureaadid

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja viieteistkümnendat aastat järjest.


Helikunsti sihtkapitali esimees Marje Lohuaru kiitis muusikuid, öeldes, et vaatamata koroonaviiruse pandeemiale ja ärevatele aegadele on Eesti muusikaelu erakordselt tihe ja dünaamiline, omades mõjusat ja laiahaardelist tähendust meile kõigile, ja seda ka rahvusvaheliselt. „Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele esitati tänavu üle seitsmekümne nominendi ja need 12 preemiat katavad ainult murdosa nendest loojatest, keda sooviks tunnustada. Suur tänu teile!“ ütles Lohuaru.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustas aastapreemiatega hooajal 2021/22 enim silma paistnud muusikategelasi ja -kollektiive. Traditsioon pärineb aastast 1995. Tänavu anti välja kümme aastapreemiat ning kaks tunnustuspreemiat, ühe preemia suurus on 5000 eurot.


Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2022:


Erkki-Sven Tüür – erakordne loominguaasta, flöödikontsert „Lux Stellarum“ ja X sümfoonia


Foto Talis Taim

European Jazz Conference’i korraldustiim: Anne Erm, Jaak Sooäär, Eva Saar, Elo-Liis Parmas, Marti Tärn, Maret Mikk, Anu Luik, Kirke Karja, Ronja Soopan – kõrgetasemelise rahvusvahelise suursündmuse väljapaistev korraldamine Eestis

 Foto Rene Jakobson


Hans Christian Aavik – võidukas osalemine Carl Nielseni nimelisel konkursil

Foto Aivo Kallas

Helena Tulve – suurteose, ooperi „Wölfe” loomise eest

Foto Mari Arnover


Henri Christofer Aavik – võidukad osalemised Jorma Panula nimelisel ja Jevgeni Svetlanovi nimelisel konkursil

Foto Kaupo Kikkas

Iris Oja – erakordsed nüüdismuusika ettekanded, rollid Tatjana Kozlova-Johannese muusikateatrilavastuses „söövitab.tuhk” ning Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooperis „Lalli ehk mere keskel on mees”


Foto Kaupo Kikkas


Kirke Karja – viljakas loominguaasta ning tipptasemel kontserdid Eestis ja maailmas


Foto Rene Jakobson


Marcel Johannes Kits – edukas osalemine kuninganna Elisabethi konkursil


Foto Kaupo Kikkas


Monika-Evelin Liiv – väljapaistvad ooperirollid rahvusvahelistel ooperilavadel, sooloesinemised kodu- ja välismaal

Foto Robert Moor

Toivo Nahkur – aastakümnete pikkune missioonitundeline töö Eesti klaverimängukunsti arendamisel

Foto Arvo-Artur Palu

Helikunsti sihtkapitali tunnustuspreemiad pikaajalise panuse eest valdkonda:

Kaido Kelder – korraldusliku ja loomingulise töö eest muusikapõllul

Foto erakogu

Rein Roos – pikaajalise ja laiahaardelise panuse eest Eesti löökpillimängu arengusse

Foto erakogu

Eesti Muusikanõukogu preemiad:

Heliloomingu preemia Tõnis Kaumann – viljakas, eredat teatraalsust ja huumorit ning eri stiile veenvalt ühendav looming kammermuusikast ooperini.

 

Interpretatsioonipreemia Klaveriduo Kai Ratassepp-Mati Mikalai – sihipärase ja kunstiliselt kõrgel tasemel loomingulise tegevuse eest.

Preemia väljaandmist toetab Eesti Interpreetide Liit

 

Muusikaelu tegelase preemia Eesti Muusikanõukogu poolt üleantav helikunsti sihtkapitali preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eestVillu Veski – džässmuusik, põnevate ideede generaator ja elluviija, üle veerandsaja aasta „Juu Jääb“ festivali korraldaja

 

Muusikapreemiate pidulik üleandmine toimus rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril Viimsi Artiumis. Preemiagala lavastaja ja stsenarist oli Veiko Tubin ning kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. Ülekannet Muusikapäeva galast vahendas ETV. Kultuurkapitali preemiameene „Jonnakas“ autorid on Risto Tali ja Rait Siska ning  Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi.


Galerii

Muusikapreemiad 2022 gala