Teatripreemiad jagatud!

Rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil 2017 kuulutati Ugala teatris toimunud teatripeol välja Eesti teatri aastaauhindade laureaadid

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

LAUREAAT:

KARMEN TELLISAAR

Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.

 

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

LAUREAAT:

MALLE KAALEP

Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

 

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

LAUREAAT:

PEETER HARJAKS

Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.

 

LAVASTAJAAUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

LAUREAAT:

HENDRIK TOOMPERE Jr

Lavastus „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater)

 

KUNSTNIKUAUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

LAUREAAT:

LIINA KEEVALLIK

Kujundused lavastustele „Wake up! It’s time to die” (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), „Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M. ja Vaba Lava) ning „Punane õhupall” (Teater NO99)

 

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

LAUREAAT:

MÄRT AVANDI

Mees lavastuses „Kopsud” (Endla Teater), Ivan lavastuses „Aadama õunad” (Nargen Festival ja Kinoteater) ning Gilbert Bodley lavastuses „Mitte praegu, kallis” (Endla Teater)

  

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

LAUREAAT:

RIINA MAIDRE

Liri lavastuses „Vannutatud neitsid” (R.A.A.A.M.) ja osatäitmine lavastuses „Skaala surm” (Kanuti Gildi SAAL)

 

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

LAUREAAT:

NIKOLAI BENTSLER

Vandaal lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater) ja osatäitmine lavastuses „Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M. ja Vaba Lava)

 

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

LAUREAAT:

MARI ABEL

Osatäitmine lavastuses „Paradiis” (Von Krahli Teater) ja Sarah lavastuses „Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival)

 

MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHINNAD

Žürii: Olav Ehala, Ardo Ran Varres, Helena Tulve, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits

LAUREAADID:

HENDRIK KALJUJÄRV

Originaalmuusika eest lavastustele „OVEREXPOSUREˮ (Kanuti Gildi SAAL) ja „All tomorrow’s partiesˮ (Sõltumatu Tantsu Lava)

JAAN LUTSOJA

Muusikalise kujunduse eest lavastusele „Sooˮ (Teater Ugala)

 

MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta, Kristel Pappel, Saale Kareda, Helen Lepalaan

LAUREAADID:

MONIKA-EVELIN LIIV

Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis „Aidaˮ (Rahvusooper Estonia)

HELI VESKUS

Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis „Aidaˮ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlaneˮ (Rahvusooper Estonia)

 

BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

LAUREAAT:

MARIA ENGEL

Ainukordne ja vastupandamatu Ada MacGrath lavastuses „Klaverˮ (Vanemuise teater)

 

TANTSUAUHIND

Žürii: Evelin Lagle, Kai Valtna, Anu Ruusmaa, Marie Pullerits, Laura Kvelstein

LAUREAAT:

KARL SAKS „Seisund ja disain” (Kanuti Gildi SAAL)

Etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult).

 

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Kristiina Garancis, Saale Kareda, Madis Kolk, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Madli Pesti, Marie Pullerits

LAUREAAT:

Muusikajuht Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, valguskunstnik, Pietu Pietiäinen, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko – lavastus „Pööriöö uniˮ (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert): suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos.

 

OTTO HERMANNI NIMELINE AUHIND

Žürii: Eda Peäske, Mart Laas, Aabi Ausmaa, Linda Viller, Kulvo Tamra

LAUREAAT:

NIINA METS

Vioolamängija Niina Mets on Vanemuise orkestris töötanud üle 50 aasta, sellest palju aastaid ka vioolarühma kontsertmeistrina. Raske on Vanemuise orkestrit ilma temata ette kujutada. Tänaseni on särav, energiline ja elurõõmsa hoiakuga Niina positiivseks eeskujuks paljudele kolleegidele.

 

RAHEL OLBREI NIMELINE AUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

LAUREAAT:

ENN SUVE

Estonia teateri kauaaegne peaballettmeister, Tallinna Balletikooli pikaaegne direktor, pedagoog, balletiklassik ning Rahel Olbrei poolt alustatule uue hingamise andja.

 

KRISTALLKINGAKESE AUHIND

LAUREAADID

LIISA SAAREMÄEL

Ariel lavastuses „Tormˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses „... ja Sõna sai lihaksˮ (EMTA Lavakunstikool), Dejanira lavastuses „Mirandolinaˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses „Idioot FMˮ (EMTA Lavakunstikool), Neenu Moor ja Pille-Riin lavastuses „Ekke Moorˮ (Kuressaare Linnateater ja VAT Teater), Jane lavastuses „Veider orkesterˮ (Tallinna Linnateater), Maša ja Emake lavastuses "Uhkus ja eelarve" (Endla Teater), Celimene lavastuses „Misantroopˮ (Eesti Draamateater), Karin Luts lavastuses „Elagu, mis põletab!ˮ (Adamson-Ericu muuseum) ning Olga ja Karolina lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonikaˮ, Tüdruk lavastuses „Becket ehk Jumala auˮ, Tüdruk lavastuses „Mäedˮ, Kate lavastuses „Armunud Shakespeareˮ (kõik Eesti Draamateater).        

MARTA NAVASARDYAN

Detailitäpse tunnetusega loodud Peretütar Tubina balletis „Krattˮ, printsess Florina Minkuse balletis „Uinuv kaunitarˮ, Naine Raveli „Bolérosˮ, solistipartii MacMillani „Laulus maastˮ ja Dražeehaldjas Tšaikovski „Pähklipurejasˮ (kõik Rahvusooper Estonia).

 

ALEKSANDER KURTNA NIMELINE AUHIND

Žürii: Triin Sinissaar, Anu Lamp, Monika Larini, Anu Saluäär, Katri Aaslav-Tepandi

LAUREAAT:

KALLE HEIN

Viljakas väärtdramaturgia vahendaja ning ladusa ja mahlaka keelega tõlkija, kes on eestindanud tekste inglise, saksa ja rootsi keelest. Aastatel 2015–2016 tulid tema tõlkes lavale Tom Stoppardi „Põhiküsimus”, Richard Beani „Üks mees, kaks bossi” ja Staffan Göthe „Veebruariöö”.

 

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Laur Kaunissaare, Anu Lamp, Hedi-Liis Toome, Merle Karusoo, Liina Unt, Kalju Orro, Tanel Tomson

LAUREAAT:

LUULE EPNER

Süstemaatilise lähemisega autor, kes lavastuse „Paradiisˮ näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku

 

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Liis Aedmaa, Ene Paaver, Mihkel Seeder, Sven Karja

LAUREAAT: 

ANDRA TEEDE

Lavastuse „45 339 km² rabaˮ (Endla teater) tekst

 

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Eva-Liisa Linder, Anneli Saro, Kalju Orro, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo

LAUREAAT:

MARIKA PALM

Noortemuusikal „Moraalˮ (Ugala) - moraaliküsimuste nüüdisaegne lahtimängimine iroonia ja ürgse jõuga.

 

ANTS LAUTERI NIMELINE LAVASTAJAAUHIND

Žürii: Katariina Unt, Juhan Ulfsak, Garmen Tabor, Külliki Saldre, Üllar Saaremäe

LAUREAADID:

UKU UUSBERG

Lavastused:

„Valgustajaˮ (Eesti Draamateater), „Üritusˮ (Teater Vanemuine), „Paplid tuulesˮ (Teater Vanemuine), „Kevadine Lutsˮ (Eesti Draamateater), „Karjäärˮ (Teater Vanemuine), „Kuni inglid sekkuvadˮ (Eesti Draamateater), „Katuseltˮ (Teater NO99), „Jõudˮ (R.A.A.A.M), „Pea vahetusˮ (Teater NO99), „Piduˮ (Võru Linnateater), „Kuidas kuningas kuu peale kippusˮ (Teater Vanemuine), „Head ööd, vendˮ (Eesti Draamateater), „Loomaaialugu (Pink)ˮ (VAT Teater)

LAURI LAGLE

Lavastused:

„Paradiisˮ (Von Krahli Teater), „Muuseas: ma armastan sindˮ (koos Ene-Liis Semperiga, teater NO99), „Kolmapäevˮ (Teater NO99), „Suur õgimineˮ (Teater NO99), „(Untitled)ˮ (Teater NO99), „Kas ma olen nüüd elus?ˮ (Eesti Draamateater), „Sinul on meretäis hirmu” (Eesti Draamateater), „Portselansuits” (Eesti Draamateater) 

EESTI NÄITLEJATE LIIDU AURAHA

Annab välja Eesti Näitlejate Liidu juhatus.

LAUREAAT:

ANDRES TABUN



Meie missioon

Toetame kultuuri ning kultuuriehitiste rajamist ja renoveerimist rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja sihtotstarbelise jagamise kaudu

Loe rohkem Kultuurkapitali kohta