Autoportree: Veenre on viljapuu, mis annab igal aastal mitu saaki

Eesti Kultuurkapital koostöös ERR-iga tutvustab sel sügisel ETV-s tunnustatud loomeinimesi valdkondadest, mida Kultuurkapital toetab. „Autoportree“ on saade-peegelpilt, mille looja ise endast maalib, kujutades oma tööprotsessi ja mõtestades ennast.

Laupäeval, 22. septembril eetris olnud saates tutvustas oma töid ja mõtteid Eesti tuntumaid ehtekunstnikke Tanel Veenre. Omanäolise käekirjaga kunstnik on kogunud tuntust nii kodus kui välismaal ja esinenud enam kui 150 näitusel Eestis, Soomes, Hollandis, Ungaris, Prantsusmaal, Šveitsis ja Hispaanias ning võitnud auhindu moešõudelt. Kolleegid kunstnikud on Veenret võrrelnud viljapuuga, mis annab igal aastal mitu saaki.

„Nii nagu põllumeestelt ootame sügiseti saaki, ootame ka kunstnikelt, kirjanikelt ja sportlastelt „saaki“, oleme selle näljas. Samuti nagu põllumehi, peame toetama ka loojaid ja meile kõigile elamuste pakkujaid,“ ütles Kultuurkapitali juhataja Kertu Saks.

Kultuurkapitali toetused mängivad Eesti kunstielus väga suurt rolli panustades valdkonda aastas keskmiselt 2 miljonit eurot. Toetuste diapasoon ulatub näituste ja kunstifestivalide korraldamisest teadustöö, õppereiside ja enesetäiendamiseni välisülikoolides. Kultuurkapital paneb õla alla kunstimuuseumide, galeriide ja arhiivide tööle, samuti kunstipärandi säilitamisele ja kunstiostudele Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudesse.

Aastate jooksul Kultuurkapital toetanud mitme Veenre isikunäituste korraldamist nii Eesti kui välismaal (USA-s, Hollandis, Rootsis, Hispaanias jm), trükiste ja raamatute koostamist ning tema ehete autoriõiguste omandamist Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumile.

Sügishooajal on kavas veel 11 portreesaadet tunnustatud loojatest ja sportlastest, nii meestest kui naistest, kelleta nii Eesti kui maailma kunsti- ja spordimaastik oleks oluliselt vaesem.