Viiest Eesti kultuuriinimesest valmivad portreefilmid

Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Filmi Instituut kuulutasid tänavu suvel juba kolmandat korda välja portreefilmide konkursi, et leida põnevaid ideid Eesti oluliste kultuuriloojate ja nende tegevuse tutvustamiseks. 2020. aastal vaatajate ette jõudvad filmid on nüüdseks välja valitud.

Konkursile laekus 11 filmiideed, mis peegeldavad Eesti kultuurimaastikul tegutsejate värvikat spektrit. Žürii liikme Filipp Kruusvalli sõnul on portreteeritavate näol tegu väga tugevate isiksustega, kes on jätnud Eesti kultuuri ja ühiskonda märkimisväärse jälje. Kõigil neil, kellest filmiportreed valmivad, on kanda Eesti ühiskonna ja kultuuri jaoks väga oluline ja ainuomane roll. Samas on väljavalitud filmide autoritel õnnestunud igale portreteeritavale läheneda läbi uue ja neile ainuomase filmikeele, mis võimaldab jõuda selliste lugude ja inimelu tahkudeni, mis avanevad kõige paremini just läbi audiovisuaalse meediumi.

Valituks osutusid järgmised tööd:

"Raudvara. Anu Raud" (Umberto & KO OÜ, režissöör Erle Veber) 
"Merle Karusoo" (F-Seitse, režissöörid Madli Lääne ja Kristin Raup) 
"Pidupäev. David Vseviov" (Maagiline Masin, režissöör Elen Lotman) 
"Protsess. Leonhard Lapin" (Ad Oculus Film, režissöör Margit Mutso)
"Kõik need pärlid ja piiberellid. Betti Alver" (Stuudio Navona, režissöör Ly Lestberg) 
Foto: Siim Lõvi / ERR

Tänavuse konkursi žüriisse kuulusid Tristan Priimägi, Filipp Kruusvall, Marianna Kaat, Joonas Hellerma ja Heidi Pruuli. Filmid valmivad 2019. aasta lõpul. Kinodesse ja ETV ekraanile jõuavad need 2020. aasta jooksul.