Harjumaa ekspertgrupp

Aastapreemiad

Alates  1996. aastast tunnustab Harjumaa ekspertgrupp igal aastal kultuuritegevuse ja spordielu arendamise eest  aastapreemiatega maakonnas tegutsevaid tublisid kultuuri- ja spordiinimesi, seltse ja organisatsioone.

Preemia saajad valitakse välja preemiakandidaatide seast, kelle on esitanud eraisikud, seltsid või organisatsioonid. Ka ekspertgrupp teeb algatuse korras omalt poolt ettepanekuid preemiakandidaatide kohta. Preemiasaajate arv ning preemiateks määratava raha suurus lepitakse kokku igal aastal eraldi. 

Ühes rahalise preemiaga antakse kõigile kultuurielu edendajatele tänukirjad. Traditsiooniks on kujunenud peale meeleolukat austamisõhtut suunduda koos premeeritutega ning kutsutud külalisega vaatama mõnd eriti huvitavat või palju kiidetud teatritükki.

Spordielu edendajatele antakse Harjumaa ekspertgrupi aastapreemiad kätte Harjumaa parimate sportlaste tunnustamise pidulikul galal – parimate sportlaste tunnustamise traditsioon on Harju maakonnas üks vanemaid, mis on alguse saanud juba 1956. aastast. 

Eesti Kultuurkapitali maakondlik kultuuripreemia "Kultuuripärl"

Alates 2006. aastast annab Eesti Kultuurkapital igal aastal välja maakondlikke kultuuripreemiaid “Kultuuripärl”. Algne idee pärineb Harjumaalt, kus on Kultuuripärli preemiat välja antud juba 2003. aastast. 

Preemia eesmärk on tunnustada ja innustada kõrgvormis kunstide, rahvakultuuri ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist maakondades. Igas maakonnas antakse välja üks preemia aastas. Preemia saaja otsustab maakondlik ekspertgrupp. 

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Kultuuripärl“ tunnusmeene, milleks on keraamilne pärlikarp klaasist pärliga. Pärlile on graveeritud laureaadi nimi, auhinna andnud maakonna nimi ning aastaarv. Pärl valmib keraamik Kärt Seppeli ja Agnes Tormi (AS Disainklaas) koostöös.

Laureaadid 2006. aastast alates leiad siit 

Maakondlik elutööpreemia

Alates 2015. aastast annnab Eesti Kultuurkapital igas maakonnas välja elutööpreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise või spordialase tegevuse eest. Ettepanekuid elutööpreemia määramiseks saavad esitada nii juriidilised kui füüsilised isikud.

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Maakondlik elutööpreemia“ tunnusmeene – käsitööna valminud kristallklaasist tahukas, millele on graveeritud laureaadi nimi. Meene kujunduses on kasutatud rastersöövitamise ning joon- ja vabakäe graveerimise tehnikaid. Meene autor on Agnes Torm Disainklaasist.