Aastapreemiad

Alates  1966. aastast tunnustab Harjumaa ekspertgrupp igal aastal kultuuritegevuse ja spordielu arendamise eest  aastapreemiatega maakonnas tegutsevaid tublisid kultuuri- ja spordiinimesi, seltse ja organisatsioone.

Preemia saajad valitakse välja preemiakandidaatide seast, kelle on esitanud eraisikud, seltsid või organisatsioonid. Ka ekspertgrupp teeb algatuse korras omalt poolt ettepanekuid preemiakandidaatide kohta. Preemiasaajate arv ning preemiateks määratava raha suurus lepitakse kokku igal aastal eraldi. 

Ühes rahalise preemiaga antakse kõigile kultuurielu edendajatele tänukirjad. Traditsiooniks on kujunenud peale meeleolukat austamisõhtut  suunduda koos premeeritutega ning kutsutud külalisega vaatama mõnd eriti huvitavat või palju kiidetud teatritükki.

Spordielu edendajatele antakse Harjumaa ekspertgrupi aastapreemiad kätte Harjumaa parimate sportlaste tunnustamise pidulikul galal – parimate sportlaste tunnustamise traditsioon on Harju maakonnas üks vanemaid, mis on alguse saanud juba 1956. aastast. 

Eesti Kultuurkapitali maakondlik kultuuripreemia "Kultuuripärl"

Alates 2006. aastast annab Eesti Kultuurkapital igal aastal välja maakondlikke kultuuripreemiaid “Kultuuripärl”. Algne idee pärineb Harjumaalt, kus on Kultuuripärli preemiat välja antud juba 2003. aastast. 

Preemia eesmärk on tunnustada ja innustada kõrgvormis kunstide, rahvakultuuri ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist maakondades. Igas maakonnas antakse välja üks preemia aastas. Preemia saaja otsustab maakondlik ekspertgrupp. Kui preemia antakse välja koostööpartneritega, otsustab preemia saaja ühiselt moodustatud komisjon.

Preemiasumma suurus võib tulenevalt koostööpartnerite soovist maakonniti erineda. Kultuurkapitali poolt eraldatav preemiasumma on igas maakonnas ühesuurune, selle kinnitab Eesti Kultuurkapitali
nõukogu igal aastal eraldi.

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Kultuuripärl“ tunnusmärk, milleks on keraamilne pärlikarp klaasist pärliga. Pärlile on graveeritud laureaadi nimi, auhinna andnud maakonna nimi ning aastaarv. Pärl valmib Asuurkeraamika stuudio (Kärt Seppel) ja AS Disainklaas (Agnes Torm) koostöös.

Maakondlik Elutööpreemia

Alates 2015. aastast annnab Eesti Kultuurkapital igas maakonnas välja ühe elutööpreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise või spordialase tegevuse eest. Ettepanekuid elutööpreemia määramiseks saavad esitada nii juriidilised kui füüsilised isikud.

Ühes rahalise preemiaga antakse laureaadile “Elutööpreemia“ tunnusmärk – käsitööna valminud klaasist kuup, millele on graveeritud laureaadi nimi. Kuubi autor on Agnes Torm Disainklaasist.

Harjumaa kultuuripärlid ja elutööpreemiad: 

* Kultuuripärli preemiad on välja antud koostöös Harju Maavalitsuse (kuni  2017. a) ja Omavalitsuste LiidugaKultuuripärl 2006


Jaan Manitski

Valla kultuurielu rikastamise ja Viinistu rannaküla kujundamise eest Ida-Harju kultuuri tõmbekeskuseks

30 000 krooni

Kultuuripärl 2007

Veljo Tormis
Loominguliste saavutuste ning isikliku panuse eest Kuusalu kultuuriellu
40 000 krooni

Kultuuripärl 2008

Leelo Tungal
Isikliku panuse eest Harjumaa kultuuriellu  ning  raamatu “Seltsimees laps ja suured inimesed” eest, mis on saanud inspiratsiooni kirjaniku isakodust Ruilas. Teosel on oluline koht maakonna identiteedi kandjana.
40 000 krooni


Kultuuripärl 2009


Tõnu Kaljuste
Dirigent, kes asutas Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri; on Grammy auhinna nominent ning pälvinud mitmeid plaadistusauhindu (Diapason d´Or l´Annee 2000, Cannes’i klassikalise muusika auhind ja Edisoni auhind)

40 000 krooni

Kultuuripärl 2010
Folklooriansambel “Pillipiigad”Eesti rahvamuusika hoidmise ja edendamise eest
40 000 krooni

Kultuuripärl 2011

Hando Põldmäe
Orkestrimuusika arendamise eest Harjumaal

2580 eurot
Kultuuripärl 2012Ilma AdamsonLoomingulise tegevuse eest Harjumaal2590 eurot

Kultuuripärl 2013

Maie Ramjalg
Harrastusteatrite valdkonna arendamise eest2590 eurot

Kultuuripärl 2014
 
Maido Saar
Viljaka loomingulise tegevuse ja rahvatantsuliikumise arendamise eest
 2600 eurot

Elutööpreemia 2015
 
Evi Tomingas
 
Elutööpreemia
 
      2000 eurot
Kultuuripärl 2015Taavi EskoKoorimuusika arendamise eest Harjumaal 2600 eurot
Elutööpreemia 2016 Rein Kippar Elutööpreemia      2000 eurot

Kultuuripärl 2016
 
Ülle Raud
Südamega tehtud töö eest muusikaelu kujundamisel Harjumaal 
      2600 eurot

Elutööpreemia 2017 
 
Rutt Enok

Kauaaegse tulemusliku rahvakultuuri edendamise eest Harjumaa
 
     
      2000 eurot
 
Kultuuripärl 2017
 
Erika Põlendik
Kauaaegse tulemusliku rahvakultuuri edendamise eest Harjumaal  
     2600 eurot

Varasemalt on Kultuuripärli laureaatideks olnud:

  • 2003 Nukuteater "Kehra Nukk"
  • 2004 Aime Bachovski
  • 2005 Heino-Raimund Ridbeck

Meie missioon

Toetame kultuuri ning kultuuriehitiste rajamist ja renoveerimist rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja sihtotstarbelise jagamise kaudu

Loe rohkem Kultuurkapitali kohta