Avatud Eesti Raamatu sarjas ilmus uus raamat, Marshall McLuhan, "Gutenbergi galaktika. Trükisõnainimese kujunemine"

Marshall McLuhan, "Gutenbergi galaktika. Trükisõnainimese kujunemine". Inglise keelest tõlkinud Toomas Rosin. Toimetaja Leino Pahtma. Värsid tõlkinud: Kersti Unt. Saatesõna kirjutanud Maarja Ojamaa. Tartu: kirjastus Ilmamaa, 2020, 512 lk.
Digikultuuri prohveti Marshall McLuhani (1911–1980) üks peateoseid “Gutenbergi galaktika” (1962) pakub episoodilise ülevaate inimkommunikatsiooni arengust: hõimuinimeste tähestikueelne maailm, käsikirja aeg, trükipressi leiutamise järgne aeg ning lõpuks elektriajastu, kus domineerib massimeedia. McLuhan vaatleb tehnoloogiate vormivat toimet mitte üksnes sõnumi sisule, vaid ka inimese tajudele ja teadmisele ning seega kogu tema sotsiaalsele ja kultuurilisele keskkonnale. Raamat on üles ehitatud nii, et see muutub infokandjast elamuse, avastusretke või sündmuse vahendajaks, autor ennetab siin digitaalse keskkonnaga kaasnevat mõju. McLuhanile kuuluvad väljendid “meedium on sõnum” ja “globaalne küla”, tema visioonides oli juba olemas kujutlus meie kaasaegsest internetist ning selle toimest.
Saatesõnas kirjeldab Maarja Ojamaa autori teadusteed ja tema jälge kaasaegses kultuuris.
Raamat on juba teel meie suuremate ja väiksemate heade edasimüüjate (Krisostomus, Ateena, Puänt, Raamatukoi, Rahva Raamat, Apollo) juurde ning jõuab seal müügilettidele juba täna või hiljemalt järgmise nädala alguses. Aga võib muidugi osta ka Ilmamaa e-poest (eriti mugav tartlastel ja Tartu külalistel, kes saavad ise tulla Vanemuise 19 ja niimoodi postikulu vältida)
https://ilmamaa.ee/.../marshall-mcluhan-gutenbergi...