Selgusid Järvamaa parimad sporditegelased

Järvamaa Spordiliit ja Eesti Kultuurkapitali ekspertgrupp tunnustasid 10. jaanuaril Roosna-Alliku mõisas 2019. aasta maakonna parimaid spordis.

Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp tunnustas 2019. aasta sporditegijat, spordisündmust ja andis välja elutööpreemia.

  • Sporditegija preemia pälvis Ahti Uppin tõstespordi õpilaste eduka juhendamise eest.

Ahti Uppin on aktiivne treener, tema õpilased osalevad nii Eestis tiitlivõistlustel kui väljaspool Eestit muudel rahvusvahelistel võistlustel. 2019. a saavutasid Ahti kasvandikud Eestimaa Suvemängudel Tartus Järvamaad esindades kokkuvõttes II koha, võistlustel osales 12 Järvamaa tõstjat.

  • Spordisündmuse preemia pälvis Tauri Must Järvamaa Maastikuratta seeriavõistluse korraldamise eest.

2015. aastal sai maastikuratta sari kogu Järvamaad hõlmavaks sarjaks, mille etapid toimuvad Järvamaa erinevates piirkondades ja paikades. Sari on tunnustuse leidnud ka väljaspool Järvamaad elavate rattasõidu harrastajate seas. Kokku osales tänavusel aastal Järvamaa rattakrossi seeriavõistlustel 99 erinevat ratturit, kes startisid etappidel 224-l korral. Sari on Tauri Musta vedada, kes on seda teinud aastaid ja vabatahtliku tööna.

  • Järvamaa ekspertgrupi elutööpreemia laureaat on Mati Sadam pikaaegse eduka töö eest maadlustreenerina ning Järvamaa spordi- ja maadluselu arendamise eest.

Mati Sadam on armastatud maadlustreener, kes alustas treeneritööd 1975. aastal Suure-Jaanis. Mati edukamad kasvandikke on 14-kordne Eesti meister vabamaadluses Neeme Jaanson, Raido Jalas, kes on edukalt osalenud noorte, juuniorite ja täiskasvanute vabamaadluse Maailmameistrivõistlustel. Arvi Aavik osales Barcelona ja Atlanta olümpiamängudel 1992. ja 1996. aastal. Arvi on kuuekordne Eesti meister vabamaadluses (1988, 1993, 1994, 2004, 2005, 2006), osalenud kahel korral maailmameistrivõistlustel ja viiel korral Euroopa meistrivõistlustel. Juunioride ja noorte MM-il ja EM-il on võistelnud lisaks Arvile, Neemele ja Raidole veel Kristo Kiik, Rainis Sinikas, Rando Pedoson, Sven Tropp ja Toomas Tammik. Mati Sadama õpilased on võitnud Eesti täiskasvanute meistrivõistlustelt maadluses 46 kuldmedalit, medaleid Eesti meistrivõistlustelt erinevas vanusegruppides üle 500. Üle 100 õpilase on jõudnud Eesti maadluse meistrivõistlustel erinevates vanuseklassides medalivõiduni. Seitse Mati õpilast on jätkanud täiskasvanuna treenerina, neist 5 maadlustreenerina, nende hulgas Järvamaa Matimeeste treenerid Jaak Tammik Koerus, Jaanus Kopolovets Türil.

Lisaks treeneritööna on Mati oma südameasjaks võtnud ka vabamaadluse propageerimise ja maadlusturniiride korraldamise. Mati algatas 2007. aastal noorte maadlusturniiri "Nublust Nabiks" ja alates 2017. aastas on Mati algatusel toimunud Laste Karika Seeriavõistlus vabamaadluses.