Ligipääsetavus


    Meie kodulehega tutvumisel saab ligipääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

    {Sisu suurendamine}

    {Veebilehitsejad}

    Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

    Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

    {Eraldiseisvad programmid}

    Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks

    .

    Windows 7-s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori

    asukohta.

    Windows 10-s tuleb selle avamiseks klikkida all vasakul Windowsi logoga nupule ja vajutada samal ajal klaviatuuril plussmärgiga (+) nupule nii mitu korda, kui mitu korda soovid sisu suurendada. Sisu suuruse vähendamiseks vajuta samaaegselt Windowsi logo nupule ja klaviatuuri miinusmärgiga (-) nupule.

    Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

    {Veebilehitseja laiendused}

    Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Chrome'i jaoks AutoZoom. Firefoxi jaoks “Zoom Page”, mis lubab suurendada nii kogu lehte kui ka ainult teksti. 

    Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.  

    Valik populaarseid ekraanilugejaid:

    {Piirangud ja alternatiivid}

    • Peamiselt mobiilseadmebrauserid ei pruugi sisu alati kuvada õiges suuruses.
    • Kujutiste teksti mõni variant on ebainformatiivne või puudub
    • Teenuste YouTube ja Twitter manus – pistikprogrammid ja nende sisu ei vasta alati juurdepääsetavusnõuetele.
    • Veebisaidilt allalaaditavad muud kui HTML-dokumendid ei vasta täielikult juurdepääsetavusnõuetele.
    • Klaviatuuri fookus nihkub mõnikord automaatselt lehe algusesse, nt teatud filtrite väärtuste vahetamisel.

    {Lingid}

    • Mõnel juhul võib klõpsataval elemendil puududa või juhuslikult kaduda klaviatuuri fookus.
    • Seotud teemade lingid võivad mitte aktiveeruda häälkäsklustega. Alternatiivina saab teemad leida teemade lehtedelt.
    • Dokumendifailide lingid ei ole alati tähistatud vastavate ikoonidega (PDF või muu).
    • Linkide loetelud ei ole alati tähistatud masinloetavate loeteludena.

    {Mobiilikogemus}

    • Mobiilimenüü ei ole täielikult kasutatav tehniliste abivahendite või klaviatuuriga. Alternatiivina saate jõuda soovitud lehele otsingu või veebisaidi töölauaversiooniga.
    • Artiklites võib mõni kujutis olla liiga väike mobiilseadmes lugemiseks. Alternatiivina saate vaadata artiklit suurema ekraaniga seadmes.
    • Mobiilimenüüs valitud element võib olla visuaalselt raskesti eristatav. Alternatiivina saate sulgeda menüü ja navigeerida lehe esimese pealkirjani, mis tavaliselt kirjeldab lehe teemat.
    • iPhone-telefonides võib üleskerimise nupp valesti liigutada klaviatuuri fookust.

    {Määratlused ja lühendid}

    • Mõni artikkel sisaldab määratletud sõnu (kaldkirjas ja allajoonitud), mille määratlusi on võimatu avada.

    {Tagasiside ja kaebused}

    Kui teil tekib juurdepääsetavuse takistusi meie veebisaidil lisaks punktis „Piirangud ja alternatiivid“ loetletud takistustele või kui vajate kiiresti teavet, mis ei ole praegu juurdepääsetavas vormingus kättesaadav, saatke meil aadressile: kulka@kulka.ee. Kindlasti märkige juurdepääsetavusprobleemiga veebilehe või faili nimetus. Püüame vastata tagasidele kahe tööpäeva jooksul.