Lääne-Virumaa ekspertgrupp

Eesti Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupi 2015. aasta preemiad


Marge Mägi

Kultuuripreemia „Looming“

Marge Mägi on juhendanud 12 aastat huviklubi Cadencia. Tantsu kõrval, mis on klubi esmajärguline tegevus, on tegeletud ka näitemänguga. Erinevate draamagruppidega on lavale toodud viis etendust ning osaletud ka kooliteatrite festivalil. Huviklubist Cadencia on saanud tantsupisiku sadu lapsi.

2015. aastal on tähelepanu pälvinud Cadencia tantsuetendus „Aja Lugu“, mida etendati Kadrina kultuurifestivalil. Etenduses leiab noppeid maailma ja Eesti ajaloost alates suurest paugust kuni Balti ketini. Lisaks tantsunumbritele lisati põnevust enda lavastatud ja filmitud videotega. Läbi tantsude kajastatakse ürgaega, maffiat, barokiajastut, egiptlasi, sõda, küüditamist ja palju muud ning lavalaudadel esitletakse ka kuulsaid persoone - Marilyn Monroe, Elvis, Charlie Chaplin, Michael Jackson, Hitler jt. Esimene laulupidu, Eurovisiooni tipphetked, katk, ninjad, mitmed leiutised ning mõisaaja idüll tuuakse vaatajateni videote vahendusel.

Väino Kondoja

Kultuuripreemia "Elurõõm"

Kergejõustikutreener Väino Kondoja on tegelenud noorte treenimisega ligi veerandsada aastat. Kogu selle aja on ta olnud nii õpetaja, treener, ringijuht kui vabatahtlik. Treeneri töö ei ole kerge, eriti pikamaajooksutreeneri oma, ometigi on ta alati optimistlik ja õpilasi toetav, ta on treener, keda noored usaldavad.

Väino tegeleb väga nõudliku spordialaga – pikamaajooksus tuleb tulemuste saavutamiseks treenida sihikindalt pikki aastaid. Samas tuleb noori treenida väga oskuslikult, vältimaks vigastusi ja ühekülgsust ning jooksutreeningutes ette tulevat rutiini. Väino Kondoja on kõike seda suutnud. Ta on enda ümber koondanud nn jooksutiimi, kelle tulemusi on märgatud ja kellega tuleb arvestada tiitlivõistustel kõigil pikamaajooksjail. 2015. aastal tuli tema juhendatav jooksja Kelly Nevolihhin 2-kordseks Eesti meistriks 800 ja 1500 m jooksus, Risto Põlluste Eesti MV-l 2.kohale, samuti Ragnar Piirjõe, Eiko Valle jt.

Piret Saul-Gorodilov

Kultuuripreemia "Üllatus"

2015 aastal valis Eesti Teatri Agentuur näidendivõistlusele laekunud 92 näidendi hulgast esimese preemia vääriliseks Piret Saul-Gorodilov´i näidendi "Tark mees taskus", mis käsitleb sotsiaalselt tundlikke teemasid läbi eluterve huumori.

Piret Saul-Gorodilov on pannud aluse 2005 aastal loodud Sõmeru näiteringile. Ta on kirjutanud kohalikule näiteringile etendused „Sipelgapesa“ja „Üle põlve“. Sõmeru näiteringi 10. hooajaks valmis näidend „Jaanalinnujaht“, mis on inspiratsiooni ammutanud oma valla värvikatest inimestest ja absurdimaigulisest Eesti elust.

Lisaks kohalikule näiteringile kirjutatud näidenditele on ta olnud kaasautoriks Eesti Draamateatris lavale toodud Valgre teemalises lavastuses "Laul, mis jääb". Tema poolt kirjutatud tekstidest on lavalaudadele jõudnud mitmed näidendid („Tanknaine“, „Päike vihmas“, „Mereplekid“).

Viivi Voorand


Kultuuripreemia "Maa Sool"

Ansambli Lahemaa Rahwamuusikud juht.

Viivi Voorand on juhendanud nüüdseks nelikümmend aastat Lahemaa Rahwamuusikuid ja Haljala muusikakollektiive ning muusikaõpetaja ametit pidanud. Lahemaa Rahwamuusikud ja Viivi on üks suur perekond, ansamblis tegutseb pidevalt üle kolmekümne inimese, koos käivad nii noored kui vanad, mitmete perede liikmed juba kolmandat põlve, kelledele pärimuskultuur on muutunud elu osaks.


Kersti Burk

Kultuuripreemia "Maa Sool"

Kersti eestvedamisel on pidevas uuenemises ja arengus Tapa linnaraamatukogu koos Jäneda, Lehtse ja Saksi raamatukogudega ning selle töö tulemuseks on hästi toimiv raamatukoguvõrk ja ilusad raamatukogud.

Oma raamatukogus on Kersti suutnud luua tõeliselt innustunud meeskonna, mille tulemuseks on vabariigis tunnustatud lasteüritused ja –projektid, sisukad kohtumisõhtud ja laialdane koostöö. 2015.aastal ehk muusika-aastal pandi kokku raamat ja muusika, mille tulemuseks oli raamatumuusika – muuhulgas otsiti koos Tapa Gümnaasiumi 1.-5. klasside õpilastega raamatute pealkirjadest heliredeli noote, folklooriringiga meisterdati vihmapilli ning meelitati selle pilli ja luuletuste abil vihma välja

Maie Orav

Aastapreemia

Maie Orav on Meeste Tantsupidude idee autor ja pealavastaja. 2015. aastal toimus Rakveres juba kolmas Meeste Tantsupidu. Meeste Tantsupeod on olnud väga kõrge kunstilise tasemega, heade ideede ja huvitavate lavastustega. Maie Orav on suutnud enda ümber koondada hea kunstilise ja korraldusliku meeskonna, kellega koos suudab ta oma ideid teostada ja ellu viia. Sellise oskusega on võimalik hoida Meeste Tantsupeo ideed elus ja seda edasi kanda. Mehed on tantsinud ennast Eesti kultuuri ajalukku ja seda tänu Maie Orav’ale.

Meeste Tantsupidu KOLM oli 2015 aastal üks suurematest rahvakultuuri sündmustest Eestis.


Lääne-Virumaa Kultuuripärl 2015

Toivo Peäske

Lääne-Virumaa muusikaelu edendaja

Toivo Peäske juhtimisel on Rakvere muusikakoolist saanud mitme huvitava ja tunnustust pälvinud ürituse eestvedaja. Näiteks üleriigiline õpetajate muusikapäev „Mängiv õpetaja on parim õpetaja“ ja käesoleval aastal neljateistkümnendat korda toimunud Noorte Muusikute Päevade Kammeransamblite Festival. Üle aasta korraldab Rakvere Muusikakool Toivo Peäske juhendamisel ja eestvedamisel sama festivali raames orkestrite foorumit – orkestrite mängupidu.

Rakvere linna ja Lääne-Virumaa jaoks on erilist tunnustamist vääriv see, et Toivo Peäske kutsus 2006. aastal ellu Virumaa Kammerorkestri ja on sellele tänaseni tuliselt tuksuvaks südameks.

Kõigi Virumaa Kammerorkestri üheksa aasta jooksul toimunud 54 kontserdi ettevalmistamised alates repertuaari otsimisega ning lõpetades dirigeerimisega on Toivo Peäske teinud suure südamega ja täiesti tasuta oma vaba aja arvel.

Praeguseni tegevpianistina tegutsev ja orkestri dirigendina oskab Toivo Peäske aidata ja juhendada ning head nõu anda kõikidele Rakvere Muusikakooli erinevatele pilliõpetajatele ja noortele muusikutele. Oma abivalmis loomuga ja lahke naeratusega ruttab ta kõikide õpetajate muresid lahendama. Toivo Peäske on oma professionaalsuse ning temale omase erilise heatahtliku loomuga loonud Rakvere Muusikakooli väga töise ja sõbraliku keskkonna ja seda head aurat tunnustavad kõik koolis töötavad inimesed.


Odette Kirss

Elutöö preemia

Odette Kirss on inimene, kes teab Rakvere linna, tema inimeste, majade ja tänavate ajaloost kõike.

Teda peetakse Rakvere ajaloo kõige paremaks asjatundjaks ja elutööna kogutud baasteadmised on see, mida ajaloouurija Odette Kirss saab anda tänasesse kultuuriruumi.

Odette Kirsi poolt valminud raamatuid kokku annab riiklik andmebaas arvuks– 12 (mõnedel ka kaasautor võetud!).

Rakvere ajaloo tundmisega on Odette Kirss ammustel aegadel nõustanud Jaan Krossi, et „Rakvere romaanis“ toimuv ikka ajalooliselt õigetes kohtades sünniks.

Odette Kirss on tänaseni aktiivselt osalemas Juhan Kunderi Seltsi ettevõtmistes ja maakonnalehe Virumaa Teataja lugejate poolt oodatud autor, ta on oma väärika tööpanusega ja tänase aktiivsusega ehe näide töökast ja ausast eestlasest.